- Reklama - Nike Blazer
Strona główna Artykuły Artykuł sneakers Historia Air Jordan 6 i wszystko co musisz o nich wiedzieć

Historia Air Jordan 6 i wszystko co musisz o nich wiedzieć

Przed Wami Air Jordan 6 i właśnie temu modelowi poświęcony ten artykuł. Znajdziecie tu historię modelu, ciekawostki, poznacie również wszystkie kolorystyki.

Air Jordan VI pierwszy raz na rynku pojawiły się w 1991 roku i kosztowały wtedy $125 dolarów.

ajvi-carmine

Rys historyczny

W sezonie 1990/91 Chicago zanotowało najlepszy sezon w dotychczasowej historii klubu, kończąc go bilansem 61 zwycięstw i 21 porażek, a Michael Jordan zagrał we wszystkich 82 meczach sezonu. Notował następującą linijkę: 31,5 punktów na mecz i to przy najlepszej skuteczności z gry w karierze, która wyniosła 53.9%; 6 zbiórek; 5,5 asysty; 2,7 przechwytu; 1 blok.

Takie wyniki przyniosły również efekty w Palyoffach. W pierwszej rundzie Bulls łatwo ograło Knicks 3:0, by w półfinale konferencji wygrać z Sixers 4:1. Z kolei finał pokazał, że era Pistons, którzy stawali Chciago na drodze do mistrzostwa, dobiegła końca, a Bulls wygrało łatwo 4:0.

Pierwszy finał w historii klubu i w karierze Michaela Jordana przeszedł do historii. Napotkali tam drużynę Los Angeles Lakers z niesamowitym Magicem Johnsonem. Pierwszy mecz wygrali Kalers, ale kolejne cztery padły łupem Byków. W finałach jego linijka wyglądała następująco: 31.2 punktu na skuteczności 56% z gry; 11.4 asysty; 6.6 zbiórki; 2.8 przechwytu; 1.4 bloku na mecz.

Game 5 NBA Finals – Chicago Bulls v Los Angeles Lakers

Jeśli myślimy o Szóstkach to od razu w głowie mamy pierwsze mistrzostwo NBA jakie Michael Jordan zdobył ze swoimi Bykami. Jak się później okazało było to pierwsze z trzech mistrzostw zdobytych pod rząd.

W między czasie 10 lutego 1991 roku podczas Meczu Gwiazd NBA w rodzinnym stanie MJ – Karolinie Północnej – zawodnik po raz pierwszy zaprezentował model Air Jordan VI „Infrared”, które po dziś dzień uznawane są za jeden z najlepszych modeli i kolorystyk w historii.

A oto indywidualne osiągnięcia Michaela Jordana:

  • zdobył nagrodę MVP sezonu zasadniczego
  • dostał nagrodę MVP finałów
  • 6-ty raz został wybrany do udziału w All Star Game
  • wszedł skład najlepszych obrońców
  • został wybrany do najlepszej „piątki”
  • 3 krotnie zawodnik miesiąca
  • najlepszy strzelec sezonu zasadniczego
  • sportowiec roku Sports Illustated i Associated Press

Michael Jordan w Air Jordan 6

Klikając w zdjęcie zobaczysz powiększenie.

 

air jordan 6 vi sketch 1 air jordan 6 vi sketch 2 air jordan 6 vi sketch 3 air jordan 6 vi sketch 4

Budowa Air Jordan VI

Szóstki to jeden z najbardziej lubianych modeli w całej serii, a ich intrygujący wygląd miał się nijak do ich przydatności na parkiecie.

Za projekt modelu odpowiadał nie kto inny jak sam Tinker Hatfield, który zaprojektował również poprzedni trzy modele. Jego główną inspiracją było Porsche 911 należące do Michaela Jordana. Najważniejszym elementem, który od razu rzuca się w oczy jest spojler na zapiętce, który inspirowany był tym samym elementem na wspomnianym samochodzie.

Drugą kwestią, która ma tyle samo zwolenników co przeciwników jest gumowy język. To na co zdecydował się Hatfield po dziś dzień wzbudza wiele emocji. Chodzi o dwa otwory na języku, w które wkładało się palce i przy jednoczesnym złapaniu za wspomniany spojler pomagało w bardzo szybkim wkładaniu stopy do buta.

W modelu tym zastosowano prostoplastę neoprenowej skarpety, która ewoluowała w stronę zintegrowana kołnierza z językiem w Air Huarache czy w Air Jordan 7. Z kolei na podeszwie raz jeszcze zastosowano półprzezroczyste elementy.

W butach ponownie widzimy system Air w podeszwie pod piętą, a pod śródstopiem umieszczono poduszkę Air numer dwa. Całość zamknięto w poliuretanowej podeszwie.

Z kolei przy sznurowaniu pojawia się dodatkowa osłona oraz lacelock, którego znaliśmy z Air Jordan V.

budowa air jordan 6

Ciekawostki o Jordan 6

Air Jordan 6 były pierwszymi Jordanami w historii, które nie miały obudowy toeboxa, za którą MJ zbytnio nie przepadał. Wolał mieć gładki i schludny przód buta.

AJ były również pierwszymi, w których zastosowano swego rodzaju pętelkę na zapiętce pomagającą w zakładaniu butów. W nich pierwszy raz zastosowano również neoprenową konstrukcję wokół stopy przytwierdzoną do języka.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że patrząc na bok cholewki widzimy tam wierzchnie panele skóry, które układają się w numer 23.

Szóstki były ostatnimi, w których zobaczyliśmy system Air w podeszwie pod piętą. To właśnie w tym modelu ostani raz widzieliśmy branding Nike na cholewce i ostatni raz Spikee Lee jak Mars Blackmon reklamował Jordany.

Żadna z oryginalnych kolorystyk nie odwzorowywała dokładnie barw Chicago Bulls. Maroon czy Infrared to nie były kolory użyte na koszulkach, w których grywały Byki w sezonie 1990/91.

No i na koniec najważniejsze – były pierwszymi Jordanami, w których Michael Jordan zdobył swoje Mistrzostwo NBA.

air jordan 6 ad 1 air jordan 6 ad

Kampania reklamowa

W kampanii reklamowej ponownie sięgnięto po pomoc aktora i reżysera, a zarazem wielkiego fana Michaela Jordana – Spike’a Lee.

Wcielił się on w rolę Marsa Blackmona w dwóch poniższych reklamach video, które na początku lat ’90 pojawiały się na telewizyjnych ekranach. Jedna przedstawiała dżina zmieniającego Marsa w Jordana, z kolei druga poruszała się wokół hasła “It’s Gotta Be the Shoes”. 


Sprawdź pozostałe artykuły dotyczące historii modeli:


Gdzie kupić Air Jordan 6?

Przede wszystkim trzeba być świadomym, że nie jest to model ogólnodostępny. Co kilka miesięcy pojawia się kolejna nowa wersja lub zostaje przywrócona któraś z przeszłości. Więc polecamy śledzić na bieżąco nasze wiadomości na temat ewentualnych premier. Można to robić klikając w ten link.

Co do sklepów, w których można kupić Jordan 6 to warto zaglądać do zaprzyjaźnionego sklepu Ataf oraz odwiedzając Sklep Koszykarza.

Jednak największą ilość, najwięcej premier i limitowane wydania posiada oficjalny sklep Jordan Brand.

air jordan 6 og

Kolorystyki Air Jordan 6

Air Jordan Vi wyszły w 1991 w aż pięciu różnych kolorystykach. Były to dwie kultowe wersje Infrared z białą oraz czarną cholewką. Do tego doszła bardzo podobna wersja Sport Blue, a następnie wersje Carmine oraz Maroon. Żadna z nich nie miała barw idealnie odwzorowujących stroje Chicago Bulls.

Na pierwsze wydania retro przyszło nam czekać aż 9 lat do roku 2000, kiedy to na sklepowe półki powróciła wersja Infrared z Nike Air na pięcie. Było to też ostatni raz kiedy widzieliśmy ten logotyp na tej wersji. W tym samym roku pojawiły się również wersje Olympic oraz Midnight Navy.

Kolejne wersje pojawiły się w 2002 roku, ale były to pierwsze warianty Low, czyli z niską cholewką. Do wyboru były wersje Metallic Silver, University Blue oraz pierwsze damskie w tym modelu – Coral Rose.

Na kolejne wydania musieliśmy czekać do 2006 roku. Wtedy pojawiło się specjalne wydania jak Defining Moments. Dwa lata później zadebiutował Countdown Pack, w którym razem z 6-kami wyszły 17-ki. Obok nich mogliśmy kupić wersję Olympic.

Air Jordan 6 najwięcej razy w historii pojawiły się w wersji Black Infrared.

Rok później pojawia się pierwsze wydanie z serii Doernbecher, które wspierało chore dzieci w amerykańskich szpitalach.

W 2010 roku ponownie powraca wersja Black Infrared oraz White Infrared w specjalnym packu. Pojawiły się również dwa takie same wydania, ale na odcień czerwieni wybrano Sport Red. Do tego doszły jeszcze warianty Motorsports, Oreo, Pistons oraz Lakers.

W roku 2012 powraca wersja Olympic z 2000 roku oraz pojawia się nowa wersja Golden Moments.

air jordan 6 black infrared

Rok 2014 to kolejny mocny wysyp kilku wariantów. Z okazji 23 lecia powstania modelu mogliśmy zakupić orygonalne wersje White Infrared, Carmine, Sport Blue oraz Black Infrared. Oprócz nich pojawiły się również okazjonalna wersja Infrared 23, a także warianty Slam Dunk, History of Jordan, Brazil, a takze specjalny zestaw Champagne & Cigar nawiązujące do pierwszego mistrzostwa NBA zdobytego przez Michaela.

W roku 2015 doświadczyliśmy sporego wysypu niskich cholewek. Pojawiły się warianty Infrared 23, Chrome oraz Ghost Green. Obok nich na całe szczęście wypuszczono jeszcze oryginalną kolorystykę Maroon z Nike Air na pięcie.

Wersje damskie czy też dla młodzieży (GS – Grade School) pojawiły się na wiosnę 2016. Pod koniec roku mogliśmy kupić warianty Pinnacle w złocie oraz wariant Black Cat. Rok zamknęła ponownie wersja GS.

W roku 2017 wyszło najwięcej kolorystyk. W sklepach pojawiło się aż 13 różnych wersji.

W roku następnym doświadczyliśmy ogromnego wysypu nowych kolorystyk. Pojawiło się sześć wersji dla kobiet GS, w tym dwie z niskimi cholewkami. Do tego mogliśmy kupić wersję przygotowaną na NBA All Star Game oraz wersję alternatywną oryginalnych wariantów. To jednak nie koniec, bo na ostatnie miesiące roku przygotowano zaskakujące warianty jak miodowe Golden Harvest, wzorowane kurtką Michaela Pinnacle Promo Jacket czy inspirowane reklamami Gatorade dwie wersje: Pine Green i Team Orange. Kropką nad i była czarna wersja Sport Blue.

Rok 2018 otworzyła wersja z okazji Chińskiego Nowego Roku, a zamknęły wersje Tinker prosto z jego szkiców oraz wersja dla Jimmy’ego Butlera.

Z kolei 2019 przyniósł nam wersję w szarosciach – Flint, a premierę zaliczą również kolaboracyjne Szóstki powstałe z Social Status. Na sklepowych półkach pojawia się również wersja Black Infrared.

4389

Air Jordan VI „White Infrared”

Kolorystyka: White/Infrared-Black

Oznaczenie: 4389

Rok wydania: 1991

4391

Air Jordan VI „Black Infrared”

Kolorystyka: Black/Infared

Oznaczenie: 4391

Rok wydania: 1991

4393

Air Jordan VI „Maroon

Kolorystyka: Off White/New Maroon

Oznaczenie: 130169-060

Rok wydania: 1991

4392

Air Jordan VI „Sport Blue’

Kolorystyka: White/Sport Blue-Black

Oznaczenie: 4392

Rok wydania: 1991

4401

Air Jordan VI „Carmine

Kolorystyka: White/Carmine-Black

Oznaczenie: 4401

Rok wydania: 1991

136038-061

Air Jordan VI „Infrared

Kolorystyka: Black/Deep Infrared

Oznaczenie: 136038-061

Rok wydania: 23.08.2000

136038-461

Air Jordan VI „Olympic

Kolorystyka: Midnight Navy/Varsity Red-White

Oznaczenie: 136038-461

Rok wydania: 15.09.2000

136038-141

Air Jordan VI „Midnight Navy

Kolorystyka: White/Midnight Navy

Oznaczenie: 136038-141

Rok wydania: 04.10.2000

304401-061

Air Jordan VI Low „Metallic

Kolorystyka: Black/Metallic Silver

Oznaczenie: 304401-061

Rok wydania: 27.04.2002

304401-141

Air Jordan VI Low „University Blue

Kolorystyka: White/University Blue

Oznaczenie: 304401-141

Rok wydania: 27.04.2002

304402-161

Air Jordan VI Low WMNS

Kolorystyka: White/Coral Rose

Oznaczenie: 304402-161

Rok wydania: 27.04.2002

136038-071

Air Jordan VI LE „DMP

Kolorystyka: Black/Metallic Gold

Oznaczenie: 136038-071

Rok wydania: 28.01.2006

322719-161

Air Jordan VI „CDP”

Kolorystyka: White/Carmine-Black

Oznaczenie: 322719-161

Rok wydania: 24.05.2008

325387-161

Air Jordan VI „Olympic

Kolorystyka: White/Varsity Red-Green Bean-New Blue

Oznaczenie: 325387-161

Rok wydania: 07.06.2008

392789-401

Air Jordan VI DB „Doernbecher

Kolorystyka: Midnight Navy/White-Varsity Red-Metallic Gold

Oznaczenie: 392789-401

Rok wydania: 14.11.2009

384664-061

Air Jordan VI „Black Infrared”

Kolorystyka: Black/Varsity Red

Oznaczenie: 384664-061

Rok wydania: 23.01.2010

395866-101

Air Jordan VI „Motorsports

Kolorystyka: White/Black

Oznaczenie: 395866-101

Rok wydania: 06.02.2010

384664-101

Air Jordan VI „Oreo”

Kolorystyka: White / Black

Oznaczenie: 384664-101

Rok wydania: 20.03.2010

384664-001

Air Jordan VI „Pistons”

Kolorystyka: Black/Varsity Red-True Blue-Light Graphite

Oznaczenie384664-001

Rok wydania: 17.04.2010

384664-002

Air Jordan VI „Lakers

Kolorystyka: Black/Varsity Purple-White-Varsity Maize

Oznaczenie: 384664-002

Rok wydania: 15.05.2010

38464-102

Air Jordan VI

Kolorystyka: White/Varsity Red-Black

Oznaczenie: 384664-102

Rok wydania: 12.06.2010

384664-103

Air Jordan VI „White Infrared

Kolorystyka: White/White-Infrared

Oznaczenie: 384664-103

Rok wydania: 19.06.2010

384664-003

Air Jordan VI „Black Infrared

Kolorystyka: Black/Black-Infrared

Oznaczenie: 384664-003

Rok wydania: 19.06.2010

384664-130

Air Jordan VI „Olympic

Kolorystyka: White/Midnight Navy-Varsity Red

Oznaczenie: 384664-130

Rok wydania: 07.07.2012

384664-135

Air Jordan VI GMP „Golden Moments”

Kolorystyka: White/Metallic Gold-Gym Red

Oznaczenie: 384664-135

Rok wydania: 18.08.2012

384664-123

Air Jordan VI „White Infrared

Kolorystyka: White/Infrared-Black

Oznaczenie: 384664-123

Rok wydania: 15.02.2014

384664-623

Air Jordan VI „Infrared 23

Kolorystyka: Infrared 23/Black-Infrared 23

Oznaczenie: 384664-623

Rok wydania: 15.02.2014

384664-160

Air Jordan VI „Carmine

Kolorystyka: White/Carmine-Black

Oznaczenie: 384664-160

Rok wydania: 24.05.2014

384664-250

Air Jordan VI „Cigar

Kolorystyka: Raw Umber/Chilling Red-Team Red-Metallic Gold

Oznaczenie: 384664-250

Rok wydania: 14.06.2014

384664-350

Air Jordan VI “Champagne”

Kolorystyka: Pure Green/Metallic Gold-Chilling Red-Black

Oznaczenie: 384664-350

Rok wydania: 14.06.2014

688446-020

Air Jordan VI „Brazil

Kolorystyka: Black/Light Lucid Green-Tour Yellow

Oznaczenie: 688446-020

Rok wydania: 21.06.2014

694091-625

Air Jordan VI „History of Jordan

Kolorystyka: Varsity Red/Classic Green-Black-White

Oznaczenie: 694091-625

Rok wydania: 09.08.2014

384664-107

Air Jordan VI „Sport Blue

Kolorystyka: White/Sport Blue-Black

Oznaczenie: 384664-107

Rok wydania: 30.08.2014

717302-600

Air Jordan VI „Slam Dunk

Kolorystyka: Varsity Red/Varsity Red-White

Oznaczenie: 717302-600

Rok wydania: 01.11.2014

384664-023

Air Jordan VI “Black Infrared”

Kolorystyka: Black/Infrared 23-Black

Oznaczenie: 384664-023

Rok wydania: 28.11.2014

304401-123

Air Jordan VI Low „Infrared 23

Kolorystyka: White/Infrared 23-Black

Oznaczenie: 304401-123

Rok wydania: 04.07.2015

304401-003

Air Jordan VI Low „Chrome

Kolorystyka: Black/Metallic Silver-White

Oznaczenie: 304401-003

Rok wydania: 29.08.2015

304401-106

Air Jordan VI Low „Ghost Green

Kolorystyka: White/Ghost Green-Insignia Blue

Oznaczenie: 304401-106

Rok wydania: 19.09.2015

384664-116

Air Jordan VI „Maroon

Kolorystyka: Off White/New Maroon

Oznaczenie: 384664-116

Rok wydania: 05.12.2015

543390-005

Air Jordan VI GS „Green Glow

Kolorystyka: Cement Grey/Green Glow-Dark Grey

Oznaczenie: 543390-005

Rok wydania: 30.04.2016

384665-114

Air Jordan VI GS „Bright Mango

Kolorystyka: White/Ghost Green-Hasta-Bright Mango

Oznaczenie: 384665-114

Rok wydania: 30.04.2016

854271-730

Air Jordan VI „Pinnacle

Kolorystyka: Metallic Gold/White

Oznaczenie: 854271-730

Rok wydania: 22.10.2016

384664-020

Air Jordan VI „Black Cat

Kolorystyka: Black/Black-White

Oznaczenie: 384664-020

Rok wydania: 31.12.2016

543390-509

Air Jordan VI GS „Purple Dynasty

Kolorystyka: Purple Dynasty/Purple Dynasty-White

Oznaczenie: 543390-509

Rok wydania: 31.12.2016

543390-008

Air Jordan VI GS „Hyper Pink

Kolorystyka: Anthracite/Black-Hyper Pink

Oznaczenie: 543390-008

Rok wydania: 14.01.2017

907961-015

Air Jordan VI „All-Star

Kolorystyka: Black/Metallic Silver-Black

Oznaczenie: 907961-015

Rok wydania: 17.02.2017

881430-029

Air Jordan VI GS Heiress

Kolorystyka: Black/White

Oznaczenie: 881430-029

Rok wydania: 17.02.2017

384665-122

Air Jordan VI GS „Hyper Jade

Kolorystyka: White/Hyper Jade-Black

Oznaczenie: 384665-122

Rok wydania: 04.03.2017

384664-113

Air Jordan VI „Alternate

Kolorystyka: White/Pure Platinum-Gym Red

Oznaczenie: 384664-113

Rok wydania: 11.03.2017

543390-407

Air Jordan VI GS „Pantone

Kolorystyka: Still Blue/White

Oznaczenie: 543390-407

Rok wydania: 25.03.2017

768878-015

Air Jordan VI GS „Mint Foam

Kolorystyka: Anthracite/Mint Foam-Metallic Gold

Oznaczenie: 768878-015

Rok wydania: 08.07.2017

768878-022

Air Jordan VI GSSunblush

Kolorystyka: Black/Sunblush-Metallic Silver

Oznaczenie: 768878-022

Rok wydania: 23.09.2017

AH4614-303

Air Jordan VI PinnaclePromo Jacket

Kolorystyka: Palm Green/Palm Green-Black

Oznaczenie: AH4614-303

Rok wydania: 28.09.2017

384664-705

Air Jordan VI „Golden Harvest

Kolorystyka: Golden Harvest/Elemental Gold

Oznaczenie: 384664-705

Rok wydania: 21.11.2017

384664-006

Air Jordan VI „UNC

Kolorystyka: Black/University Blue

Oznaczenie: 384664-006

Rok wydania: 02.12.2017

384664-145

Air Jordan VI „Gatorade

Kolorystyka: Summit White/Team Orange-Black

Oznaczenie: 384664-145

Rok wydania: 16.12.2017

AJ5986-335

Air Jordan VI „Gatorade

Kolorystyka: Pine Green/Pine Green-Orange Blaze

Oznaczenie: AJ5986-335

Rok wydania: 30.12.2017

AA2492-021

Air Jordan VI „Chinese New Year

Kolorystyka: Black/Multi-Color/Summit White-Metallic Gold

Oznaczenie: AA2492-021

Rok wydania: 03.02.2018

384664-104

Air Jordan VI „Tinker

Kolorystyka: White/Infrared 23-Neutral Grey-Sail

Oznaczenie: 384664-104

Rok wydania: 06.10.2018

384664-400

Air Jordan VI “Jimmy Butler”

Kolorystyka: Diffused Blue/Diffused Blue-Court Blue

Oznaczenie: 384664-400

Rok wydania: 22.12.2018

CI3125-100

Air Jordan VI „Flint

Kolorystyka: White/Black-Infrared 23-Dark Concord

Oznaczenie: CI3125-100

Rok wydania: 01.12.2019

384664-060

Air Jordan VI „Black Infrared

Kolorystyka: Black/Infrared

Oznaczenie: 384664-060

Rok wydania: 16.02.2019

AR2257-005

Social Status x Air Jordan VI

Kolorystyka: Black/Dark Concord

Oznaczenie: AR2257-005

Rok wydania: 21.02.2019


Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge!

Więc jeśli spodobał Ci się ten artykuł to udostępnij go na Facebooku, wrzuć screena na IG czy podziel sie nim w facebookowej grupie. Z góry dzięki!

- Reklama -Nike Blazer
- Reklama - Nike Blazer
- Reklama - Nike Blazer

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category

Poznaj pracowników Supreme, którzy wystartowali ze swoimi biznesami [Lista]

Supreme to najważniejszy brand w historii streetwearu, to kwestia niepodważalna i raczej nikt nie powinien się z tym kłócić.Marka, która na karku ma już...

New Balance 992 – tegoroczny król ojcowych butów jest tylko jeden!

New Balance 992 to but, który spokojnie stoi z boku i się nie wychyla. Z kolei z drugiej strony są tacy (i my też...

Wybraliśmy 15 najciekawszych polarów na tegoroczną jesień

Nie ma co się oszukiwać. Temperatura za oknem spadła do poziomu, przy którym sięgamy do garderoby po cieplejszą odzież. Oczywiście nie jest jeszcze tak...