- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

Nike Air Max Scorpion – oto co powinieneś wiedzieć zanim je kupisz

Nike we wrześniu 2022 roku oficjalnie zaprezentowało buty Nike Air Max Scorpion. Jest to ich najodważniejszy projekt z widocznymi poduszkami gazowymi Air i pierwszy, który został opracowany w całości podczas pandemii. Poprzez ten artykuł dowiesz się wszystkiego co powinieneś o nich wiedzieć zanim je kupisz.

Przeczytasz tu również informacje o tym, jak firma Nike wykorzystała VR i zaawansowaną symulację do stworzenia bohatera tego artykułu. Jest to równocześnie prezentacja cyfrowych możliwości produkcyjnych amerykańskiego giganta i pierwsza demonstracja znaczącej ewolucji technologii Nike Air.

Pokazujemy ponadto, jak Air Max Scorpion wyglądają na nogach i podpowiadamy, gdzie je kupić.

buty nike air max scorpion

Scorpion to model z gigantyczną poduszką powietrzną pod naszymi stopami i historią powstania równie niezwykłą, jak jej wygląd. Patrząc na jego design byliśmy w szoku, ale podobne wrażenia zrobiły na nas Air VaporMax czy Air Max 270, a z czasem okazały się sprzedażowymi hitami.

Proces projektowy przy Max Scorpion

Tradycyjnie opracowanie nowego produktu jest ogromnym przedsięwzięciem, które zajmuje do dwóch lat i wymaga wielu fizycznych sampli wyprodukowanych w różnych częściach świata. Jednak przy tym modelu cały proces wyglądał zgoła inaczej.

Ze względu na środki ostrożności obowiązujące na całym świecie przez większą część ostatnich 24 miesięcy, zespół spod znaku Swoosha skrócił harmonogram rozwoju najnowszej oferty Air Max do zaledwie 18 miesięcy.

„Kiedy narodził się pomysł, wprowadzono pandemiczny lockdown” – powiedziała Kathy Gomez, wiceprezes ds. innowacji obuwia w Nike.

„Użyliśmy naszych cyfrowych narzędzi, aby dowiedzieć się, jak zrobić [opisywany but] i przetestować go, ale także komunikować się. Mieliśmy szczęście, że mieliśmy te narzędzia pod ręką. Zespół naprawdę się zaangażował”.

Innowacyjny proces był możliwy dzięki wykorzystaniu oprogramowania do projektowania rzeczywistości wirtualnej 3D, narzędzi do projektowania obliczeniowego i inżynierii, uczenia maszynowego oraz wewnętrznych danych i testów.

„Tradycyjnie wszystko robimy ręcznie na płaszczyźnie 2D. Kiedy przeszliśmy do 3D, było kilka rzeczy, które były wyzwaniem.

Przechodziliśmy przez okres pandemii, więc pojawiły się dwie rzeczy, które katalizowały to wyzwanie: zaczęliśmy używać cyfrowej tablicy, aby uruchomić procesy ideowe, uchwycić twórczą iskrę i szczęśliwe wypadki podczas tworzenia. Drugim było przejście z programu Illustrator 2D i ręcznego szkicowania do oprogramowania opartego na rzeczywistości wirtualnej, które można projektować w pełnym 3D”. – powiedział Andy Cain, wiceprezes ds. Projektowania obuwia.

Poprzedni protokół testowy często wymagał ośmiu tygodni na pojedynczy pomysł, ale przy Scorpionach udowodniono, że koncepcje projektowe można z powodzeniem przetestować w zaledwie pięć tygodni, i to kilkanaście z nich.

„Korzyści z tego były ogromne, ponieważ można szybko wizualizować rzeczy. Jest intuicyjny. Umożliwiło nam to uzyskanie lepszych założeń projektowych tego, czego szukaliśmy. To jedna z najbardziej przełomowych zmian w projektowaniu, jakie widziałem” – dodał Cain.

„Puszka kreatywności właśnie się otworzyła. To niesamowite.”

nike air max scorpion 2022 2

nike air max scorpion 2022 3

nike air max scorpion 2022 1

Technologia w AirMax Scorpion

Innowacje były podstawą Nike i linii Air Max od samego początku. Kiedy Air został wprowadzony w 1979 roku z Air Tailwind, cały świat sneakersów został odmieniony na zawsze. A kiedy Tinker Hatfield zaprezentował w 1987 roku model Air Max 1 z odsłoniętą poduszką gazową Air, zapoczątkował najważniejszą serię w historii marki.

Trzydzieści pięć lat później Swoosh kontynuuje ducha przełomowego designu w swoim najnowszym modelu z serii Air Max.

Każdy element w tym modelu był starannie przemyślany oraz oparty o wskazówki klientów i o testy. Nike chciało stworzyć model, który spełniałby oczekiwania ludzi, którzy noszą go na co dzień. Zrobiono kolejny krok dalej po sukcesie technologii VaporMax. Przeprojektowano wszystko, stosując nową metodę tworzenia poduszki gazowej Air, która nie tylko doskonale łączy buty z podłożem, ale też świetnie dopasowuje się do stopy.

nike air max scorpion sketch 2 nike air max scorpion sketch 1

Dzięki analizie komputerowej FEA i wielu testom powstał system, który zapewnia stopie stabilność. Coś jak system zawieszenia przy kołach w samochodzie.

To pozwoliło uzyskać efekt, jaki daje amortyzacja Air. Stworzono cholewkę, która daje stopie uczucie dokładnego dopasowania. Czyli maksymalnie wykorzystanie zalety technologii Air i zapewnienie stopie doskonałej stabilności.

Dodatkowo, efekt przypominający tłok ze strategicznych punktów styku między stopą a poduszką powietrzną jest wspomagany przez pierwszą w swoim rodzaju szenilową cholewkę Flyknit. Te niezwykle miękkie przędze biegną wzdłuż całej górnej części cholewki.

Przy pracach nad cholewką chodziło też o trwałość, dlatego umieszczono powłoki z zamszu w obszarze noska, pięty i otoku. Każdy materiał był starannie przemyślany.

Marya Chan Phill Woodman Nike AirMax Scorpion
Marya Chan, starsza projektantka materiałów w produktach lifestylowych dla kobiet. Phil Woodman, projektant obuwia w Nike Innovation

Ciekawostki o Nike Air Max Scorpion

  • Air Max Scorpion oferują najwięcej powietrza w przeliczeniu na funty na cal kwadratowy (w odniesieniu do ciśnienia powietrza), zapewniając dynamiczne użytkowanie i całodzienny komfort
  • Opisywany model to jeden z pierwszych butów amerykańskiej marki stworzonych w całości podczas pandemii koronawirusa z projektantami, inżynierami i naukowcami Nike, którzy opracowali nowe sposoby współpracy wirtualnej
  • Buty zawierają 20% wagowo materiałów pochodzących z recyklingu
  • Po raz pierwszy przy Flyknit zastosowano przędzę szenilową

Skąd nazwa Scorpion?

Nazwa powstała całkiem przypadkowo, jest to efekt uboczny samego designu. Podczas prac nad poduszką gazową, jej środkowa część i kierunek przejścia na tył w stronę pięty przypomina swoim kształtem skorpiona.

name air max scorpion

Gdzie kupić Nike Air Max Scorpion?

Premiera pierwszej kolorystyki odbędzie się poprzez Nike SNKRS już 5 października 2022 roku.

Kolejnych będziecie mogli szukać w oficjalnym sklepie internetowym amerykańskiej marki na przestrzeni kolejnych miesięcy.

LINK DO SKLEPU

Jeśli się spóźnicie na premierę to trzeba będzie szukać swojej wersji na rynku wtórnym, między innymi na StockX.

Jeśli chcecie być na bieżąco z nadchodzącymi nowościami to sprawdzajcie wpisy pod tym tagiem.

A na koniec zobaczcie jak buty prezentują się na nogach.

air max scorpion on feet 2022

buty nike air max scorpion na nogach 2022 on feet nike air scorpion 2022

Sprawdź również wszystkie poniższe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mam jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category